MENU

Wystawy

WIESŁAW STREBEJKO - PLAKAT

GRUDZIEŃ
 
Galeria BWA 
 
Wystawa zorganizowana w 25 rocznicę pracy twórczej artysty.
 
(…) zaprezentuje plakaty, które stanowią tak znaczący dorobek w twórczości gorzowskiej. Znamy je z licznych premier teatralnych, koncertów, imprez kulturalnych. Niezwykle oszczędne w znaku graficznym, a jednocześnie – nośne, wyraziste, przekazujące w sposób niezwykle sugestywny artystyczną wizytówkę Gorzowa. Były eksponowane wielokrotnie na wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą, funkcjonują też w gablotach wielu teatrów dramatycznych i muzycznych kraju; Gazeta Lubuska 04.XII.1992r.
 
     Jubileuszowa wystawa Wiesława Strebejki z okazji mijających dwudziestu pięciu lat pracy twórczej Autora zgromadziła znakomitą większość powstałych w tym czasie plakatów. Niektóre doskonale zapamiętane, inne – ogląda się ze zdziwieniem i zadumą, a część – odkrywa na nowo. Kawał historii, jak się kiedyś mówiło, życia społeczno-kulturalnego Gorzowa, utrwalony został w tych realizacjach.
Analizuję materiał plastyczny i zastanawiam się nad techniką przenoszenia pomysłu na tekturę, a ściśle mówiąc, nad celowością wyboru techniki. Pamiętam, jak pokpiwał Gordon, że Wiesiek nie narysowałby konia. Nie wiem, czy tak jest, bo dla drogi, którą wybrał Strebejko w plakacie, nie ma to większego znaczenia, gdyż sięga on po fotografię, po przetworzenie rozmaitych technik wizualnych. Jego plakaty mają zaletę informowania wprost, a jednocześnie przynajmniej niektóre z nich – do „Tamerlana”, „Zemsty”, „Odprawy posłów greckich”, plakaty do Biennale Sztuki Sakralnej – niosą znaczny ładunek emocjonalny: własny komentarz autora projektu do reklamowanego przez siebie zdarzenia; Gabriela Balcerzakowa; Ziemia Gorzowska Nr 51/ 17.12.1992 r. 
 





wróć